На майданчику офіційного медіацентру Житомирської ОВА відбувся брифінг щодо реалізації проєкту “Центр безпеки громадян” у с. Велика Хайча

На майданчику офіційного медіацентру Житомирської ОВА відбувся брифінг щодо реалізації проєкту “Центр безпеки громадян” у с. Велика Хайча

Під час брифінгу йшлося про джерела фінансування даного проєкту, концепцію капітального ремонту а також основні особливості даного проєкту. Детальніше дивіться у відео.

ЯК УПІЗНАТИ  ІНФАРКТ  МІОКАРДА?   

ЯК УПІЗНАТИ  ІНФАРКТ  МІОКАРДА?  

Біль за грудиною – то не обов’язково  інфаркт, а інфаркт – це не завжди хапання за груди ліворуч, як це показують у кіно. Раптовий біль може бути через стенокардію, коли серцю мало кисню, але багато навантаження, чи через інші хронічні захворювання, як-от гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, напад астми тощо. Це звучить маловтішно, проте про хронічні хвороби люди зазвичай знають і мають при собі ліки, чи знають, як діяти, коли стане зле. До серцевих же нападів ми буваємо готові рідше.

ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО ГЕПАТИТ А 

ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО ГЕПАТИТ А 

Гепатит А, більш відомий як «хвороба Боткіна», це запальне інфекційне захворювання печінки харчового походження. Інфікування відбувається переважно через споживання забрудненої їжі, брудної води або під час близького контакту з хворим.    Гепатит А зберігається протягом тижня при кімнатній температурі в сухому середовищі, у воді — від 3 до 10 місяців, у випорожненнях — до 30 діб. Проте ВГА гине через 5 хв кип’ятіння.    Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває 14–28 днів. Серед найпоширеніших симптомів: слабкість та втомлюваність; підвищення температури тіла; втрата апетиту; діарея; блювота; неприємні відчуття в животі; важкість у правому підребер’ї; потемніння сечі; жовтяниця.    Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина. Вона є рекомендованою, тобто не включеною в обов'язковий календар щеплень, вакцинація осіб проти вірусного гепатиту А проводиться за епідемічними показаннями.    Аби вберегти себе від захворювання необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:  • ретельно мити фрукти й овочі перед приготуванням їжі;  • не використовувати воду з неперевірених джерел, будь-яку небутильовану воду слід обов’язково кип’ятити перед вживанням;  • не купувати продукти на стихійних ринках  • не вживати молочні продукти домашнього виробництва без термічної обробки  • мити руки перед вживанням їжі та після кожного відвідування туалету.    Якщо особа помітила симптоми захворювання, рекомендовано негай звернутися до сімейного лікаря для подальшого лікування.